United Chemi-Con LXY35VB181M8X15LL
LXY35VB181M8X15LL
Part No.:
LXY35VB181M8X15LL
Datasheet:
LXY35VB181M8X15LL.pdf
Description:
CAP ALUM 180UF 20% 35V RADIAL
Capacitance:
180 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
35 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
3000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
222 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
555 mA @ 100 kHz
Impedance:
130 mOhms
LeadSpacing:
0.138 (3.50mm)
Size/Dimension:
0.315 Dia (8.00mm)
Height-Seated(Max):
0.591 (15.00mm)