United Chemi-Con LXY35VB221M10X16LL
LXY35VB221M10X16LL
Part No.:
LXY35VB221M10X16LL
Datasheet:
LXY35VB221M10X16LL.pdf
Description:
CAP ALUM 220UF 20% 35V RADIAL
Capacitance:
220 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
35 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
5000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
412.5 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
825 mA @ 100 kHz
Impedance:
84 mOhms
LeadSpacing:
0.197 (5.00mm)
Size/Dimension:
0.394 Dia (10.00mm)
Height-Seated(Max):
0.630 (16.00mm)