United Chemi-Con LXY35VB272M16X40LL
LXY35VB272M16X40LL
Part No.:
LXY35VB272M16X40LL
Datasheet:
LXY35VB272M16X40LL.pdf
Description:
CAP ALUM 2700UF 20% 35V RADIAL
Capacitance:
2700 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
35 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
8000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
2.175 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
2.9 A @ 100 kHz
Impedance:
18 mOhms
LeadSpacing:
0.295 (7.50mm)
Size/Dimension:
0.630 Dia (16.00mm)
Height-Seated(Max):
1.575 (40.00mm)