United Chemi-Con LXY35VB4R7M4X5LL
LXY35VB4R7M4X5LL
Part No.:
LXY35VB4R7M4X5LL
Datasheet:
LXY35VB4R7M4X5LL.pdf
Description:
CAP ALUM 4.7UF 20% 35V RADIAL
Capacitance:
4.7 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
35 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
109.2 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
273 mA @ 100 kHz
Impedance:
350 mOhms
LeadSpacing:
Size/Dimension:
0.157 Dia (4.00mm)
Height-Seated(Max):
0.197 (5.00mm)