United Chemi-Con LXY50VB122M16X35LL
LXY50VB122M16X35LL
Part No.:
LXY50VB122M16X35LL
Datasheet:
LXY50VB122M16X35LL.pdf
Description:
CAP ALUM 1200UF 20% 50V RADIAL
Capacitance:
1200 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
50 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
8000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
1.392 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
2.32 A @ 100 kHz
Impedance:
27 mOhms
LeadSpacing:
0.295 (7.50mm)
Size/Dimension:
0.630 Dia (16.00mm)
Height-Seated(Max):
1.378 (35.00mm)