United Chemi-Con LXY50VB181M10X20LL
LXY50VB181M10X20LL
Part No.:
LXY50VB181M10X20LL
Datasheet:
LXY50VB181M10X20LL.pdf
Description:
CAP ALUM 180UF 20% 50V RADIAL
Capacitance:
180 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
50 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
5000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
378 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
945 mA @ 100 kHz
Impedance:
88 mOhms
LeadSpacing:
0.197 (5.00mm)
Size/Dimension:
0.394 Dia (10.00mm)
Height-Seated(Max):
0.787 (20.00mm)