United Chemi-Con LXY50VB18RM5X11LL
LXY50VB18RM5X11LL
Part No.:
LXY50VB18RM5X11LL
Datasheet:
LXY50VB18RM5X11LL.pdf
Description:
CAP ALUM 18UF 20% 50V RADIAL
Capacitance:
18 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
50 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
51.6 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
129 mA @ 100 kHz
Impedance:
1.2 Ohms
LeadSpacing:
0.079 (2.00mm)
Size/Dimension:
0.197 Dia (5.00mm)
Height-Seated(Max):
0.453 (11.50mm)