United Chemi-Con LXY50VB221M10X25LL
LXY50VB221M10X25LL
Part No.:
LXY50VB221M10X25LL
Datasheet:
LXY50VB221M10X25LL.pdf
Description:
CAP ALUM 220UF 20% 50V RADIAL
Capacitance:
220 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
50 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
5000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
575 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
1.15 A @ 100 kHz
Impedance:
73 mOhms
LeadSpacing:
0.197 (5.00mm)
Size/Dimension:
0.394 Dia (10.00mm)
Height-Seated(Max):
0.984 (25.00mm)