United Chemi-Con LXY50VB471M12X25LL
LXY50VB471M12X25LL
Part No.:
LXY50VB471M12X25LL
Datasheet:
LXY50VB471M12X25LL.pdf
Description:
CAP ALUM 470UF 20% 50V RADIAL
Capacitance:
470 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
50 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
7000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
745 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
1.49 A @ 100 kHz
Impedance:
44 mOhms
LeadSpacing:
0.197 (5.00mm)
Size/Dimension:
0.492 Dia (12.50mm)
Height-Seated(Max):
0.984 (25.00mm)