United Chemi-Con LXY50VB561M12X30LL
LXY50VB561M12X30LL
Part No.:
LXY50VB561M12X30LL
Datasheet:
LXY50VB561M12X30LL.pdf
Description:
CAP ALUM 560UF 20% 50V RADIAL
Capacitance:
560 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
50 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
7000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
860 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
1.72 A @ 100 kHz
Impedance:
39 mOhms
LeadSpacing:
0.197 (5.00mm)
Size/Dimension:
0.492 Dia (12.50mm)
Height-Seated(Max):
1.181 (30.00mm)