United Chemi-Con LXY50VB68RM8X12LL
LXY50VB68RM8X12LL
Part No.:
LXY50VB68RM8X12LL
Manufacturer:
United Chemi-Con
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
LXY50VB68RM8X12LL.pdf
Description:
CAP ALUM 68UF 20% 50V RADIAL
Packaging:
Bulk
Series:
LXY
ProductStatus:
Obsolete
Capacitance:
68 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
50 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
3000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 105°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
RippleCurrent@LowFrequency:
136 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
340 mA @ 100 kHz
Impedance:
300 mOhms
LeadSpacing:
0.138 (3.50mm)
Size/Dimension:
0.315 Dia (8.00mm)
Height-Seated(Max):
0.472 (12.00mm)