United Chemi-Con LXY50VB82RM10X12LL
LXY50VB82RM10X12LL
Part No.:
LXY50VB82RM10X12LL
Datasheet:
LXY50VB82RM10X12LL.pdf
Description:
CAP ALUM 82UF 20% 50V RADIAL
Capacitance:
82 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
50 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
5000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
192 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
480 mA @ 100 kHz
Impedance:
200 mOhms
LeadSpacing:
0.197 (5.00mm)
Size/Dimension:
0.394 Dia (10.00mm)
Height-Seated(Max):
0.492 (12.50mm)