United Chemi-Con LXY63VB102M16X40LL
LXY63VB102M16X40LL
Part No.:
LXY63VB102M16X40LL
Manufacturer:
United Chemi-Con
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
LXY63VB102M16X40LL.pdf
Description:
CAP ALUM 1000UF 20% 63V RADIAL
Packaging:
Bulk
Series:
LXY
ProductStatus:
Obsolete
Capacitance:
1000 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
63 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
8000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 105°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
RippleCurrent@LowFrequency:
1.242 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
2.07 A @ 100 kHz
Impedance:
36 mOhms
LeadSpacing:
0.295 (7.50mm)
Size/Dimension:
0.630 Dia (16.00mm)
Height-Seated(Max):
1.575 (40.00mm)