United Chemi-Con LXY63VB331M16X20LL
LXY63VB331M16X20LL
Part No.:
LXY63VB331M16X20LL
Datasheet:
LXY63VB331M16X20LL.pdf
Description:
CAP ALUM 330UF 20% 63V RADIAL
Capacitance:
330 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
63 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
8000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
550 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
1.1 A @ 100 kHz
Impedance:
85 mOhms
LeadSpacing:
0.295 (7.50mm)
Size/Dimension:
0.630 Dia (16.00mm)
Height-Seated(Max):
0.787 (20.00mm)