United Chemi-Con LXY63VB391M12X30LL
LXY63VB391M12X30LL
Part No.:
LXY63VB391M12X30LL
Datasheet:
LXY63VB391M12X30LL.pdf
Description:
CAP ALUM 390UF 20% 63V RADIAL
Capacitance:
390 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
63 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
7000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
640 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
1.28 A @ 100 kHz
Impedance:
68 mOhms
LeadSpacing:
0.197 (5.00mm)
Size/Dimension:
0.492 Dia (12.50mm)
Height-Seated(Max):
1.181 (30.00mm)