United Chemi-Con LXZ10VB222M12X20LL
LXZ10VB222M12X20LL
Part No.:
LXZ10VB222M12X20LL
Datasheet:
LXZ10VB222M12X20LL.pdf
Description:
CAP ALUM 2200UF 20% 10V RADIAL
Capacitance:
2200 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
10 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
7000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
1.245 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
1.66 A @ 100 kHz
Impedance:
38 mOhms
LeadSpacing:
0.197 (5.00mm)
Size/Dimension:
0.492 Dia (12.50mm)
Height-Seated(Max):
0.787 (20.00mm)