United Chemi-Con LXZ10VB562M12X40LL
LXZ10VB562M12X40LL
Part No.:
LXZ10VB562M12X40LL
Datasheet:
LXZ10VB562M12X40LL.pdf
Description:
CAP ALUM 5600UF 20% 10V RADIAL
Capacitance:
5600 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
10 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
7000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
2.4395 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
2.87 A @ 100 kHz
Impedance:
17 mOhms
LeadSpacing:
0.197 (5.00mm)
Size/Dimension:
0.492 Dia (12.50mm)
Height-Seated(Max):
1.575 (40.00mm)