United Chemi-Con LXZ16VB103M18X40LL
LXZ16VB103M18X40LL
Part No.:
LXZ16VB103M18X40LL
Datasheet:
LXZ16VB103M18X40LL.pdf
Description:
CAP ALUM 10000UF 20% 16V RADIAL
Capacitance:
10000 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
16 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
8000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
3.23 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
3.8 A @ 100 kHz
Impedance:
15 mOhms
LeadSpacing:
0.295 (7.50mm)
Size/Dimension:
0.709 Dia (18.00mm)
Height-Seated(Max):
1.575 (40.00mm)