United Chemi-Con LXZ16VB222M12X25LL
LXZ16VB222M12X25LL
Part No.:
LXZ16VB222M12X25LL
Manufacturer:
United Chemi-Con
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
LXZ16VB222M12X25LL.pdf
Description:
CAP ALUM 2200UF 20% 16V RADIAL
Packaging:
Bulk
Series:
LXZ
ProductStatus:
Obsolete
Capacitance:
2200 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
16 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
7000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 105°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
RippleCurrent@LowFrequency:
1.4625 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
1.95 A @ 100 kHz
Impedance:
30 mOhms
LeadSpacing:
0.197 (5.00mm)
Size/Dimension:
0.492 Dia (12.50mm)
Height-Seated(Max):
0.984 (25.00mm)