United Chemi-Con LXZ16VB272M12X30LL
LXZ16VB272M12X30LL
Part No.:
LXZ16VB272M12X30LL
Datasheet:
LXZ16VB272M12X30LL.pdf
Description:
CAP ALUM 2700UF 20% 16V RADIAL
Capacitance:
2700 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
16 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
7000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
1.7325 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
2.31 A @ 100 kHz
Impedance:
25 mOhms
LeadSpacing:
0.197 (5.00mm)
Size/Dimension:
0.492 Dia (12.50mm)
Height-Seated(Max):
1.181 (30.00mm)