United Chemi-Con LXZ16VB331M8X12LL
LXZ16VB331M8X12LL
Part No.:
LXZ16VB331M8X12LL
Datasheet:
LXZ16VB331M8X12LL.pdf
Description:
CAP ALUM 330UF 20% 16V RADIAL
Capacitance:
330 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
16 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
3000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
277.5 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
555 mA @ 100 kHz
Impedance:
120 mOhms
LeadSpacing:
0.138 (3.50mm)
Size/Dimension:
0.315 Dia (8.00mm)
Height-Seated(Max):
0.472 (12.00mm)