United Chemi-Con LXZ16VB562M16X35LL
LXZ16VB562M16X35LL
Part No.:
LXZ16VB562M16X35LL
Datasheet:
LXZ16VB562M16X35LL.pdf
Description:
CAP ALUM 5600UF 20% 16V RADIAL
Capacitance:
5600 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
16 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
8000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
2.6775 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
3.15 A @ 100 kHz
Impedance:
17 mOhms
LeadSpacing:
0.295 (7.50mm)
Size/Dimension:
0.630 Dia (16.00mm)
Height-Seated(Max):
1.378 (35.00mm)