United Chemi-Con LXZ25VB472M16X40LL
LXZ25VB472M16X40LL
Part No.:
LXZ25VB472M16X40LL
Datasheet:
LXZ25VB472M16X40LL.pdf
Description:
CAP ALUM 4700UF 20% 25V RADIAL
Capacitance:
4700 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
25 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
8000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
3.1535 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
3.71 A @ 100 kHz
Impedance:
15 mOhms
LeadSpacing:
0.295 (7.50mm)
Size/Dimension:
0.630 Dia (16.00mm)
Height-Seated(Max):
1.575 (40.00mm)