United Chemi-Con LXZ50VB561M12X25LL
LXZ50VB561M12X25LL
Part No.:
LXZ50VB561M12X25LL
Manufacturer:
United Chemi-Con
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
LXZ50VB561M12X25LL.pdf
Description:
CAP ALUM 560UF 20% 50V RADIAL
Packaging:
Bulk
Series:
LXZ
ProductStatus:
Obsolete
Capacitance:
560 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
50 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
7000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 105°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
RippleCurrent@LowFrequency:
920 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
1.84 A @ 100 kHz
Impedance:
44 mOhms
LeadSpacing:
0.197 (5.00mm)
Size/Dimension:
0.492 Dia (12.50mm)
Height-Seated(Max):
0.984 (25.00mm)