United Chemi-Con LXZ63VB821M12X40LL
LXZ63VB821M12X40LL
Part No.:
LXZ63VB821M12X40LL
Datasheet:
LXZ63VB821M12X40LL.pdf
Description:
CAP ALUM 820UF 20% 63V RADIAL
Capacitance:
820 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
63 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
7000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
1.536 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
2.56 A @ 100 kHz
Impedance:
42 mOhms
LeadSpacing:
0.197 (5.00mm)
Size/Dimension:
0.472 Dia (12.00mm)
Height-Seated(Max):
1.575 (40.00mm)