NKK Switches M2012ES1W30
M2012ES1W30
Part No.:
M2012ES1W30
Manufacturer:
NKK Switches
Category:
Toggle Switches
Package:
Datasheet:
ShinYuaM2012ES1W30.pdf
Description:
SWITCH TOGGLE SPDT 6A 125V
Packaging:
Bulk
Series:
M
ProductStatus:
Active
MountingType:
Panel Mount, Right Angle
Circuit:
SPDT
SwitchFunction:
On-On
CurrentRating(Amps):
6A (AC), 4A (DC)
VoltageRating-AC:
125 V
VoltageRating-DC:
30 V
ActuatorType:
Flatted
ActuatorLength:
11.40mm
Illumination:
Non-Illuminated
IlluminationTypeColor:
IlluminationVoltage(Nominal):
TerminationStyle:
PC Pin
PanelCutoutDimensions:
Circular - 6.50mm Dia