NKK Switches M2015S2A2W30
M2015S2A2W30
Part No.:
M2015S2A2W30
Manufacturer:
NKK Switches
Category:
Toggle Switches
Package:
Datasheet:
ShinYuaM2015S2A2W30.pdf
Description:
SWITCH TOGGLE SPDT 6A 125V
Packaging:
Tray
Series:
M
ProductStatus:
Active
MountingType:
Through Hole, Right Angle
Circuit:
SPDT
SwitchFunction:
On-Mom
CurrentRating(Amps):
6A (AC), 3A (DC)
VoltageRating-AC:
125 V
VoltageRating-DC:
30 V
ActuatorType:
Standard Round
ActuatorLength:
6.86mm