Moujen M22FP-ASF20-E30-R
M22FP-ASF20-E30-R
Part No.:
M22FP-ASF20-E30-R
Manufacturer:
Moujen
Category:
Pushbutton Switches
Package:
Datasheet:
ShinYuaM22FP-ASF20-E30-R.pdf
Description:
FLAT PB-ALT-2A-LED-RED
Packaging:
Bulk
Series:
M22
ProductStatus:
Active
MountingType:
Panel Mount, Front
Type:
Standard, Illuminated
Circuit:
DPST
SwitchFunction:
CurrentRating(Amps):
6A (AC), 3A (DC)
VoltageRating-AC:
230 V
VoltageRating-DC:
24 V
ActuatorType:
Round, Button, Flush
ActuatorMarking:
No Marking
Color-Actuator/Cap:
Red
IlluminationTypeColor:
LED, Red
IlluminationVoltage(Nominal):
12 ~ 30 VAC/DC
TerminationStyle:
Screw Terminal
IngressProtection:
IP65 - Dust Tight, Water Resistant
Features:
PanelCutoutDimensions:
Circular - 22.30mm Dia