CTS-Frequency Controls M5622-40M
M5622-40M
Part No.:
M5622-40M
Manufacturer:
CTS-Frequency Controls
Category:
Oscillators
Package:
14-DIP, 4 Leads (Full Size, Metal Can)
Datasheet:
M5622-40M.pdf
Description:
IC
  • Related Categories
Package/Case:
Packaging:
Bulk
Series:
ProductStatus:
Obsolete
BaseResonator:
Crystal
Type:
XO (Standard)
Frequency:
40 MHz
Function:
Output:
HCMOS
Voltage-Supply:
5V
FrequencyStability:
±50ppm
AbsolutePullRange(APR):
OperatingTemperature:
-55°C ~ 85°C
SpreadSpectrumBandwidth:
Current-Supply(Max):
55mA
Ratings:
MountingType:
Through Hole
Size/Dimension:
0.800 L x 0.500 W (20.32mm x 12.70mm)