TE Connectivity Measurement Specialties M6181-C00005-300PG
M6181-C00005-300PG
Part No.:
M6181-C00005-300PG
Manufacturer:
TE Connectivity Measurement Specialties
Category:
Pressure Sensors, Transducers - Industrial
Package:
Datasheet:
ShinYuaM6181-C00005-300PG.pdf
Description:
SENSOR 300PSIG 1/4NPT 4-20MA 2'
  • Related Categories
Package/Case:
Packaging:
Series:
MSP610
ProductStatus:
Obsolete
Applications:
Industrial Automation
PressureType:
Vented Gauge
OperatingPressure:
300PSI (2068.43kPa)
OutputType:
Analog Current
Output:
4 mA ~ 20 mA
Accuracy:
±1%
Voltage-Supply:
10V ~ 30V
PortSize:
Male - 1/4 (6.35mm) NPT
PortStyle:
Threaded
Features:
Amplified Output, Temperature Compensated
TerminationStyle:
Cable 2'
MaximumPressure:
600PSI (4136.85kPa)
OperatingTemperature:
-40°C ~ 125°C