KYOCERA AVX MA505A563JAATR1
MA505A563JAATR1
Part No.:
MA505A563JAATR1
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Axial
Datasheet:
ShinYuaMA505A563JAATR1.pdf
Description:
CAP CER 0.056UF 50V C0G/NP0 AXL
  • Related Categories
Package/Case:
Axial
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Series:
Ceralam® MA
ProductStatus:
Active
Capacitance:
0.056 µF
Tolerance:
±5%
Voltage-Rated:
50V
TemperatureCoefficient:
C0G, NP0
OperatingTemperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Ratings:
Applications:
General Purpose
FailureRate:
MountingType:
Through Hole
Size/Dimension:
0.250 Dia x 0.500 L (6.35mm x 12.70mm)