KYOCERA AVX MA505E225ZAATR1
MA505E225ZAATR1
Part No.:
MA505E225ZAATR1
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Axial
Datasheet:
ShinYuaMA505E225ZAATR1.pdf
Description:
CAP CER 2.2UF 50V Z5U AXIAL
  • Related Categories
Package/Case:
Axial
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Series:
Ceralam® MA
ProductStatus:
Active
Capacitance:
2.2 µF
Tolerance:
-20%, +80%
Voltage-Rated:
50V
TemperatureCoefficient:
Z5U
OperatingTemperature:
10°C ~ 85°C
Features:
Ratings:
Applications:
General Purpose
FailureRate:
MountingType:
Through Hole
Size/Dimension:
0.250 Dia x 0.500 L (6.35mm x 12.70mm)