Nichicon MABA034500KJL
MABA034500KJL
Part No.:
MABA034500KJL
Manufacturer:
Nichicon
Category:
Film Capacitors
Package:
Radial
Datasheet:
ShinYuaMABA034500KJL.pdf
Description:
FILM CAP BOXED RADIAL
  • Related Categories
Package/Case:
Radial
Packaging:
Bulk
Series:
MAB
ProductStatus:
Active
Capacitance:
5 µF
Tolerance:
±10%
VoltageRating-AC:
250V
VoltageRating-DC:
500V
DielectricMaterial:
Polypropylene (PP), Metallized
ESR(EquivalentSeriesResistance):
OperatingTemperature:
-40°C ~ 100°C
MountingType:
Through Hole
Size/Dimension:
1.673 L x 0.669 W (42.50mm x 17.00mm)
Height-Seated(Max):
1.102 (28.00mm)
Termination:
PC Pins
LeadSpacing:
1.476 (37.50mm)