Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components MAL202149471E3
MAL202149471E3
Part No.:
MAL202149471E3
Manufacturer:
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
ShinYuaMAL202149471E3.pdf
Description:
CAP ALUM 470UF 20% 100V SNAP
Packaging:
Bulk
Series:
021 ASM
ProductStatus:
Active
Capacitance:
470 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
100 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
310mOhm @ 100Hz
Lifetime@Temp:
8000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
RippleCurrent@LowFrequency:
980 mA @ 100 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
Impedance:
290 mOhms
LeadSpacing:
0.768 (19.50mm)
Size/Dimension:
0.709 Dia (18.00mm)
Height-Seated(Max):
1.181 (30.00mm)