Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components MAL203835682E3
MAL203835682E3
Part No.:
MAL203835682E3
Datasheet:
ShinYuaMAL203835682E3.pdf
Description:
CAP ALUM 6800UF 20% 16V RADIAL
Packaging:
Tape & Box (TB)
Series:
038 RSU
ProductStatus:
Last Time Buy
Capacitance:
6800 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
16 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
3000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
RippleCurrent@LowFrequency:
2.52 A @ 100 Hz
LeadSpacing:
0.295 (7.50mm)
Size/Dimension:
0.630 Dia (16.00mm)
Height-Seated(Max):
1.319 (33.50mm)