Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components MAL204241101E3
MAL204241101E3
Part No.:
MAL204241101E3
Datasheet:
ShinYuaMAL204241101E3.pdf
Description:
CAP ALUM 100UF 160V SNAP
Packaging:
Tape & Box (TB)
Series:
042 ASH
ProductStatus:
Active
Capacitance:
100 µF
Tolerance:
-10%, +50%
Voltage-Rated:
160 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
1.5Ohm @ 100Hz
Lifetime@Temp:
15000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
RippleCurrent@LowFrequency:
580 mA @ 100 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
Impedance:
1 Ohms
LeadSpacing:
0.768 (19.50mm)
Size/Dimension:
0.709 Dia (18.00mm)
Height-Seated(Max):
1.299 (33.00mm)