Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components MAL204855103E3
MAL204855103E3
Part No.:
MAL204855103E3
Datasheet:
ShinYuaMAL204855103E3.pdf
Description:
CAP ALUM 10000UF 20% 16V RADIAL
Packaging:
Tape & Box (TB)
Series:
048 RML
ProductStatus:
Active
Capacitance:
10000 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
16 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
4000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
1.98 A @ 100 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
Impedance:
34 mOhms
LeadSpacing:
0.295 (7.50mm)
Size/Dimension:
0.709 Dia (18.00mm)
Height-Seated(Max):
1.476 (37.50mm)