Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components MAL205015153E3
MAL205015153E3
Part No.:
MAL205015153E3
Datasheet:
ShinYuaMAL205015153E3.pdf
Description:
CAP ALUM 15000UF 16V SOLDER LUG
Capacitance:
15000 µF
Tolerance:
-10%, +30%
Voltage-Rated:
16 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
28mOhm @ 100Hz
Lifetime@Temp:
15000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
RippleCurrent@LowFrequency:
5 A @ 100 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
Impedance:
21 mOhms
LeadSpacing:
0.394 (10.00mm)
Size/Dimension:
1.378 Dia (35.00mm)
Height-Seated(Max):
2.047 (52.00mm)