Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components MAL205017152E3
MAL205017152E3
Part No.:
MAL205017152E3
Datasheet:
ShinYuaMAL205017152E3.pdf
Description:
CAP ALUM 1500UF 40V SOLDER LUG
Series:
050 PED-PW
Capacitance:
1500 µF
Tolerance:
-10%, +30%
Voltage-Rated:
40 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
112mOhm @ 100Hz
Lifetime@Temp:
15000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
RippleCurrent@LowFrequency:
2 A @ 100 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
Impedance:
68 mOhms
LeadSpacing:
0.394 (10.00mm)
Size/Dimension:
0.984 Dia (25.00mm)
Height-Seated(Max):
1.260 (32.00mm)