Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components MAL205018152E3
MAL205018152E3
Part No.:
MAL205018152E3
Manufacturer:
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
ShinYuaMAL205018152E3.pdf
Description:
CAP ALUM 1500UF 63V SOLDER LUG
Packaging:
Tape & Box (TB)
Series:
050 PED-PW
ProductStatus:
Active
Capacitance:
1500 µF
Tolerance:
-10%, +30%
Voltage-Rated:
63 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
83mOhm @ 100Hz
Lifetime@Temp:
15000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
RippleCurrent@LowFrequency:
2.5 A @ 100 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
Impedance:
54 mOhms
LeadSpacing:
0.394 (10.00mm)
Size/Dimension:
0.984 Dia (25.00mm)
Height-Seated(Max):
1.654 (42.00mm)