Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components MAL205018222E3
MAL205018222E3
Part No.:
MAL205018222E3
Datasheet:
ShinYuaMAL205018222E3.pdf
Description:
CAP ALUM 2200UF 63V SOLDER LUG
Capacitance:
2200 µF
Tolerance:
-10%, +30%
Voltage-Rated:
63 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
57mOhm @ 100Hz
Lifetime@Temp:
15000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
RippleCurrent@LowFrequency:
3.1 A @ 100 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
Impedance:
41 mOhms
LeadSpacing:
0.394 (10.00mm)
Size/Dimension:
1.181 Dia (30.00mm)
Height-Seated(Max):
1.654 (42.00mm)