Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components MAL205054103E3
MAL205054103E3
Part No.:
MAL205054103E3
Datasheet:
ShinYuaMAL205054103E3.pdf
Description:
CAP ALUM 10000UF 10V RADIAL
Capacitance:
10000 µF
Tolerance:
-10%, +30%
Voltage-Rated:
10 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
39mOhm @ 100Hz
Lifetime@Temp:
15000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
RippleCurrent@LowFrequency:
3.8 A @ 100 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
Impedance:
29 mOhms
LeadSpacing:
0.787 (20.00mm)
Size/Dimension:
1.181 Dia (30.00mm)
Height-Seated(Max):
1.772 (45.00mm)