Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components MAL205055103E3
MAL205055103E3
Part No.:
MAL205055103E3
Manufacturer:
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
ShinYuaMAL205055103E3.pdf
Description:
CAP ALUM 10000UF 16V RADIAL
Packaging:
Tape & Box (TB)
Series:
050 PED-PW
ProductStatus:
Active
Capacitance:
10000 µF
Tolerance:
-10%, +30%
Voltage-Rated:
16 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
36mOhm @ 100Hz
Lifetime@Temp:
15000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
RippleCurrent@LowFrequency:
4.1 A @ 100 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
Impedance:
27 mOhms
LeadSpacing:
0.689 (17.50mm)
Size/Dimension:
1.378 Dia (35.00mm)
Height-Seated(Max):
1.772 (45.00mm)