Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components MAL205055472E3
MAL205055472E3
Part No.:
MAL205055472E3
Datasheet:
ShinYuaMAL205055472E3.pdf
Description:
CAP ALUM 4700UF 16V RADIAL
Capacitance:
4700 µF
Tolerance:
-10%, +30%
Voltage-Rated:
16 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
52mOhm @ 100Hz
Lifetime@Temp:
15000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
RippleCurrent@LowFrequency:
3.1 A @ 100 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
Impedance:
37 mOhms
LeadSpacing:
0.492 (12.50mm)
Size/Dimension:
0.984 Dia (25.00mm)
Height-Seated(Max):
1.772 (45.00mm)