Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components MAL205059152E3
MAL205059152E3
Part No.:
MAL205059152E3
Datasheet:
ShinYuaMAL205059152E3.pdf
Description:
CAP ALUM 1500UF 100V RADIAL
Series:
050 PED-PW
Capacitance:
1500 µF
Tolerance:
-10%, +30%
Voltage-Rated:
100 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
94mOhm @ 100Hz
Lifetime@Temp:
15000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
RippleCurrent@LowFrequency:
3.1 A @ 100 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
Impedance:
71 mOhms
LeadSpacing:
0.689 (17.50mm)
Size/Dimension:
1.378 Dia (35.00mm)
Height-Seated(Max):
1.772 (45.00mm)