Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components MAL205059222E3
MAL205059222E3
Part No.:
MAL205059222E3
Datasheet:
ShinYuaMAL205059222E3.pdf
Description:
CAP ALUM 2200UF 100V RADIAL
Series:
050 PED-PW
Capacitance:
2200 µF
Tolerance:
-10%, +30%
Voltage-Rated:
100 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
69mOhm @ 100Hz
Lifetime@Temp:
15000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
RippleCurrent@LowFrequency:
3.9 A @ 100 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
Impedance:
55 mOhms
LeadSpacing:
0.689 (17.50mm)
Size/Dimension:
1.378 Dia (35.00mm)
Height-Seated(Max):
2.165 (55.00mm)