Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components MAL205352102E3
MAL205352102E3
Part No.:
MAL205352102E3
Datasheet:
ShinYuaMAL205352102E3.pdf
Description:
CAP ALUM 1000UF 20% 200V RADIAL
Series:
053 PEC-PW
Capacitance:
1000 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
200 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
150mOhm @ 100Hz
Lifetime@Temp:
12000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
RippleCurrent@LowFrequency:
2.86 A @ 100 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
Impedance:
115 mOhms
LeadSpacing:
0.787 (20.00mm)
Size/Dimension:
1.575 Dia (40.00mm)
Height-Seated(Max):
2.165 (55.00mm)