Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components MAL205356101E3
MAL205356101E3
Part No.:
MAL205356101E3
Datasheet:
ShinYuaMAL205356101E3.pdf
Description:
CAP ALUM 100UF 20% 400V RADIAL
Series:
053 PEC-PW
Capacitance:
100 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
400 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
1.4Ohm @ 100Hz
Lifetime@Temp:
12000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
Applications:
General Purpose
RippleCurrent@LowFrequency:
730 mA @ 100 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
Impedance:
780 mOhms
LeadSpacing:
0.492 (12.50mm)
Size/Dimension:
0.984 Dia (25.00mm)
Height-Seated(Max):
1.772 (45.00mm)