Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components MAL205356221E3
MAL205356221E3
Part No.:
MAL205356221E3
Datasheet:
ShinYuaMAL205356221E3.pdf
Description:
CAP ALUM 220UF 20% 400V RADIAL
Series:
053 PEC-PW
Capacitance:
220 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
400 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
650mOhm @ 100Hz
Lifetime@Temp:
12000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
Applications:
General Purpose
RippleCurrent@LowFrequency:
1.28 A @ 100 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
Impedance:
400 mOhms
LeadSpacing:
0.689 (17.50mm)
Size/Dimension:
1.378 Dia (35.00mm)
Height-Seated(Max):
1.772 (45.00mm)