Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components MAL205358102E3
MAL205358102E3
Part No.:
MAL205358102E3
Datasheet:
ShinYuaMAL205358102E3.pdf
Description:
CAP ALUM 1000UF 20% 385V RADIAL
Series:
053 PEC-PW
Capacitance:
1000 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
385 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
180mOhm @ 100Hz
Lifetime@Temp:
12000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
Applications:
General Purpose
RippleCurrent@LowFrequency:
3.7 A @ 100 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
Impedance:
140 mOhms
LeadSpacing:
0.787 (20.00mm)
Size/Dimension:
1.575 Dia (40.00mm)
Height-Seated(Max):
4.134 (105.00mm)